Helical Solutions 83690 | H45AL-L-30625-R.030 0.6250" (5/8) Diameter x 0.6250" (5/8) Shank x 0.0300" Corner Radius x 5.0000" (5) OAL x 2.5000" (2-1/2) LOC 3 Flute ZPLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
5/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Length of Cut (Inch):
2-1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
2.5000"
Overall Length (Inch):
5"
Overall Length (Decimal Inch):
5.0000"
Number of Flutes:
3
Shank Diameter (Inch):
5/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Weight:
0.60 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83690 |H45AL-L-30625-R.030 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.5000" (2-1/2) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-L-30625-R.030). From the Helical Solutions End Mills for Aluminum - 3 Flute - Corner Radius - 45° Helix product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Length of Cut (Inch):
2-1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
2.5000"
Overall Length (Inch):
5"
Overall Length (Decimal Inch):
5.0000"
Number of Flutes:
3
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.6250"