Micro 100 QMRR-030-150-090X | 0.0900" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0300" Tooth Width x 0.0250" Projection x 0.1875" Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Miniature Retaining Ring Grooving Right Hand, Al
Brand:
Micro 100
Finish/Coating:
AlTiN
Projection (Decimal Inch):
0.0250"
Overall Length (Inch):
1-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
1.5000"
Weight:
0.05 LBS
Calculated at Checkout
Micro 100 QMRR-030-150-090X | 0.0900" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0300" Tooth Width x 0.0250" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Miniature Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated. From the Micro 100 Quick Change - Grooving Tools - Retaining Ring - Square - Miniature product family.
Warning:
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Micro 100
Finish/Coating:
AlTiN
Projection (Decimal Inch):
0.0250"
Overall Length (Inch):
1-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
1.5000"