Micro 100 QRRC3-093-750-495 | 0.4950" Min Bore DIA x 0.750" Max Bore Depth x 0.0930" (3/32) Tooth Width x 0.1500" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Retaining Ring Grooving Right Han
Brand:
Micro 100
Finish/Coating:
Uncoated
Projection (Decimal Inch):
0.1500"
Overall Length (Inch):
2-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"
Weight:
0.30 LBS
Calculated at Checkout
Micro 100 QRRC3-093-750-495 | 0.4950" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth x 0.0930" (3/32) Tooth Width x 0.1500" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand. From the Micro 100 Quick Change - Grooving Tools - Retaining Ring - Corner Radius - Right Hand product family.
Warning:
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Micro 100
Finish/Coating:
Uncoated
Projection (Decimal Inch):
0.1500"
Overall Length (Inch):
2-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"