Micro 100 RRC3-039-1000-375X | 0.3750" (3/8) Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth x 0.0390" Tooth Width x 0.1000" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand,
Finish/Coating:
AlTiN
Projection (Decimal Inch):
0.1000"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"
Weight:
0.15 LBS
Calculated at Checkout
Micro 100 RRC3-039-1000-375X | 0.3750" (3/8) Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth x 0.0390" Tooth Width x 0.1000" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated. From the Micro 100 Standard - Grooving Tools - Retaining Ring - Corner Radius - Right Hand product family.
Finish/Coating:
AlTiN
Projection (Decimal Inch):
0.1000"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"