HY-PRO AL STI Taps High Performance Spiral Point STI Tap for Aluminum
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1103600308 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.125" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.138" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.874" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.382" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.194" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.250" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.152" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.153" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.145" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.492" |
| Thread Size Number | No. 6 |
| Coating | V |
| Material | HSSE |
| Series | 11036 Series |
| Product Type | Spiral Flute STI Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (Decimal Inch):
2.3820"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.1940"
Number of Flutes:
3
Material:
HSSE
Finish/Coating:
V
Flute Direction:
Right Hand
Thread Length (Decimal Inch):
0.4920"
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order