General Purpose spiral point tap provides exceptional value for all general threading applications.
Features & Benefits:
- HSS material: Increased wear resistance
- Spiral Point: For through hole applications
- Bright, Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- Long Shank: Provides additional reach capability
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1111801101 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.236" |
| Major Diameter (mm) | 10.00mm |
| Neck Length (mm) | 32.50mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 152.40mm |
| Pitch (mm) | 1.50mm |
| Shank Diameter (mm) | 9.68mm |
| Square Length (mm) | 11.11mm |
| Square Width (mm) | 7.26mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 8.68mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 8.38mm |
| Thread Length (mm) | 20.10mm |
| Thread Size | M10 |
| Coating | Steam Oxide |
| Material | HSS |
| Series | 11118 Series |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Number of Flutes:
3
Material:
HSS
Finish/Coating:
Steam Oxide
Flute Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order