General Purpose tap series provides exceptional value for tapping helicoil (STI) threads in a variety of ferrous and nonferrous metals.
Features & Benefits:
- HSS material: Increased wear resistance
- Straight Flute: For through or blind holes and short chipping materials
- Inch & Metric: Complete Offering
- Screw Thread Insert (STI) tap: Repair stripped threaded holes
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 12601500 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.333" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.563" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 2.165" |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.031" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.542" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.625" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.406" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.592" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.581" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.165" |
| Thread Size (Inch) | 9/16" |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Series | 126 Series |
| Product Type | Hand STI Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (Decimal Inch):
4.0310"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5420"
Number of Flutes:
4
Material:
HSS
Finish/Coating:
Bright
Square Length (Decimal Inch):
0.6250"
Thread Length (Decimal Inch):
1.1650"
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order