Features & Benefits:
- Full Eccentric relief: Free cutting produces less friction, thereby less heat generation to wear the tap.
- Left hand spiral (LHS): Reverese the direction of chip flow out the front of the hole to eliminate chip packing.
- Multi-layered TiCN (V) coating from OSG: The layered configuration resists thermal cracking while increasing surface hardness to extend life up to 3X vs monolayered TiCN.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1316300508 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.177" |
| Major Diameter (mm) | 6.00mm |
| Neck Length (mm) | 25.40mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 65.50mm |
| Pitch (mm) | 1.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 6.48mm |
| Square Length (mm) | 7.30mm |
| Square Width (mm) | 4.85mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 5.15mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 4.92mm |
| Thread Length (mm) | 12.00mm |
| Thread Size | M6 |
| Coating | V |
| Material | VC-10 |
| Helix Direction | Left Hand |
| Helix Angle (Degree) | 21 Degree |
| Series | 13163 Series |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
65.50mm
Number of Flutes:
3
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
Flute Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order