GENERAL PURPOSE Taps Straight Flute Hand Taps for Cast Iron
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1608707 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.276" |
| Major Diameter (mm) | 12.00mm |
| Neck Length (mm) | 46.00mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (mm) | 85.70mm |
| Pitch (mm) | 1.75mm |
| Shank Diameter (mm) | 9.32mm |
| Square Length (mm) | 11.11mm |
| Square Width (mm) | 6.99mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 10.44mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 10.11mm |
| Thread Length (mm) | 27.20mm |
| Thread Size | M12 |
| Coating | Nitride / Steam Oxide |
| Material | HSS |
| Series | 141C Series |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
85.70mm
Number of Flutes:
4
Material:
HSS
Finish/Coating:
Nitride / Steam Oxide
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order