EXOCARB Taps Carbide Taps for Cast Iron & Aluminum.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 24001 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.041" |
| Chamfer Type | Modified Bottom (3P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Name | CHT |
| Major Diameter (mm) | 1.60mm |
| Neck Length (mm) | 13.50mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 36.00mm |
| Pitch (mm) | 0.35mm |
| Shank Diameter (mm) | 3.00mm |
| Square Length (mm) | 5.00mm |
| Square Width (mm) | 2.50mm |
| Material | Carbide |
| Coating | Bright |
| Tap Drill Size Maximum (mm) | 1.32mm |
| Tap Drill Size Minimum (mm) | 1.22mm |
| Thread Length (mm) | 10.00mm |
| Thread Limit | OH3 |
| Thread Size | M1.6 |
| Thread Type | M |
| Series | 349 |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Number of Flutes:
3
Overall Length (mm):
36.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
Bright
Thread Limit:
OH3
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order