EXOTAP VC-10 Ti is the premium solution for Titanium alloys and Heat Resistant Super Alloys.
Features & Benefits:
- Premium Powdered Metal VC-10 substrate: Increased hardness for longer life
- Spiral Flute: For through hole applications
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
- DIN Overall Length: Provides greater reach capability
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 31721808 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.104" |
| Chamfer Type | Modified Bottom (2.5P) |
| Coolant Through | Yes |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 10 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | VC-10 VPO-Ti-SFT |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.313" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 1.378" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.543" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.318" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.375" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.238" |
| Material | VC-10 |
| Coating | V |
| Tap Drill Size Maximum (Decimal Inch) | 0.277" |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 0.267" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.445" |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size (Inch) | 5/16" |
| Thread Type | UNF |
| Thread Per Inch (TPI) | 24 TPI |
| Series | 317TI |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Flute Direction:
Right Hand
Number of Flutes:
3
Overall Length (Decimal Inch):
3.5430"
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
Thread Limit:
H3
Threads per Inch:
24 TPI
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order