Machining a flat hole traditionally required the use of an end mill and a drill. The A Brand ADFO enables one-step drilling to simplify machining time and tool management. Suitable for a wide variety of drilling applications including inclined surfaces, curved surfaces, counterboring, eccentric holes, thin plates, etc.
Features & Benefits:
- EgiAs Coating: Supresses friction with the wear resistance layer and prevents breakage
- Wide chip room: Smooth chip evacuaiton
- Unique end cut geometry: Reduces cutting force to enable stable machining
- Coolant Through: For reduced heat and improved chip evacuation
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 3334448 |
| Coolant Through | Yes |
| Cutting Diameter Tolerance (Decimal Inch) | +0 / -0.0011" |
| Cutting Diameter Tolerance (mm) | +0 / -0.027mm |
| Cutting Diameter Tolerance Specification | h8 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.618" |
| Diameter (mm) | 15.70mm |
| Flute Length (mm) | 68.00mm |
| Helix Angle (Degree) | 20 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | ADFO-3D |
| Neck Length (mm) | 69.00mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 115.00mm |
| Point Angle (Degree) | 180 Degree |
| Shank Diameter (mm) | 16.00mm |
| Shank Tolerance | h6 |
| Material | Carbide |
| Coating | EgiAs |
| Series | 5720 |
| Product Type | Screw Machine Length Drill Bit |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Coolant Through:
Yes
Cutting Direction:
Right Hand
Flute Length (mm):
68.00mm
Overall Length (mm):
115.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
EgiAs
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order