EXOTAP VC-10 Taps STI High Performance Spiral Flute Tap for Difficult to Machine Materials.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 34500208 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.044" |
| Chamfer Type | Modified Bottom (2.5P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 15 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | VC-10 SFT STI |
| Major Diameter (mm) | 2.50mm |
| Neck Length (mm) | 15.90mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 49.30mm |
| Pitch (mm) | 0.45mm |
| Shank Diameter (mm) | 3.58mm |
| Square Length (mm) | 4.76mm |
| Square Width (mm) | 2.79mm |
| Material | VC-10 |
| Coating | V |
| Tap Drill Size Maximum (mm) | 2.72mm |
| Tap Drill Size Minimum (mm) | 2.60mm |
| Thread Length (mm) | 4.00mm |
| Thread Limit | D2 |
| Thread Size | M2.5 |
| Thread Type | M STI |
| Series | 345STI |
| Product Type | Spiral Flute STI Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Flute Direction:
Right Hand
Helix Angle:
15 Degree
Number of Flutes:
2
Overall Length (mm):
49.30mm
Shank Diameter (mm):
3.58mm
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
Thread Length (mm):
4.00mm
Thread Limit:
D2
Thread Size:
M2.5
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order