EXOTAP VA-3 is the premium solution for tapping helicoil (STI) threads in stainless steels.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Flute: For blind hole applications
- Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 34300208 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.044" |
| Chamfer Type | Modified Bottom (2.5P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | VA-3 SFT STI |
| Major Diameter (mm) | 2.50mm |
| Neck Length (mm) | 16.00mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 49.30mm |
| Pitch (mm) | 0.45mm |
| Shank Diameter (mm) | 3.58mm |
| Square Length (mm) | 4.76mm |
| Square Width (mm) | 2.79mm |
| Material | HSSE |
| Coating | V |
| Tap Drill Size Maximum (mm) | 2.72mm |
| Tap Drill Size Minimum (mm) | 2.60mm |
| Thread Length (mm) | 4.60mm |
| Thread Limit | D2 |
| Thread Size | M2.5 |
| Thread Type | M STI |
| Series | 343STI |
| Product Type | Spiral Flute STI Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Flute Direction:
Right Hand
Helix Angle:
45 Degree
Number of Flutes:
2
Overall Length (mm):
49.30mm
Shank Diameter (mm):
3.58mm
Material:
HSSE
Finish/Coating:
V
Thread Length (mm):
4.60mm
Thread Limit:
D2
Thread Size:
M2.5
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order