The newly expanded EXOCARB thread mills now includes longer lengths, miniature mills and coolant-fed thread mills. All utilizing OSG's premium sub-micrograin carbide for hardness, helical flutes for free cutting action andEXO multi-layered coating for ultimate wear resistance and tool life.
Features & Benefits:
- Optimized flute geometry: Reduced cutting forces
- OSG's EXO multi-layered TiAlN coating: Improves wear resistance for extended tool life
- Inch, Metric and Pipe: For internal inch, metric and pipe threads
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 4120001013 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.129" |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 0.083" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.129" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.354" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.661" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.250" |
| Thread Size Number | No. 8 |
| Coating | WXS |
| Material | Carbide |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 11 Degree |
| Series | 41200 Series |
| Product Type | Helical Flute Thread Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Length of Cut (Decimal Inch):
0.0830"
Number of Flutes:
3
Material:
Carbide
Finish/Coating:
WXS
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order