PHOENIX PFR is a series of high precision indexable finish radius end mills for superior surface finish and tool life.
Features & Benefits:
- Very high insert diameter (+0 / -20µm) and corner radius precision (±8µm): Superior milling surface finish
- Spiral cutting edge: Excellent cutting edge strength and sharpness
- Steel and Carbide tool shanks: Reduces chatter and provides favorable milling surface when machining at short or long overhangs
- End mill style, Inch and Metric: Complete Offering
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 52201064 |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.015" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.750" |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 0.264" |
| List Name | PFR INSERTS |
| Overall Length (mm) | 15.00mm |
| Coating | SiC Silicon-based heat-resistant coating |
| Series | 78PFR |
| Product Type | Parallelogram Milling Insert |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Finish/Coating:
SiC Heat-Resistant
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order