1/4" Shank, 60 Degree Cone.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 950-7500 |
| Diameter (Inch) | 3/4" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.750" |
| Included Angle (Degree) | 60 Degree |
| List Name | Carbide Bur SJ-60° Cone |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.547" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.250" |
| Material | Carbide |
| Coating | Bright |
| Series | 950 |
| Product Type | Cone Burr |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (Decimal Inch):
2.5470"
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order