The HY-PRO CARB carbide drill series is an ideal blend of performance and cost-efficiency. Strong radial rake combined with precision point geometry and EgiAs coating makes this drill extremely versatile in application. Be it solid or coolant-through, these drills yield incredible performance at depths from 3X to 8X Diameter.
Features & Benefits:
- Negative Radial Rake: Stronger cutting edge to resist chipping
- Refined honing on cutting edge: Provides more consistent performance from the first hole to the last hole
- EgiAs Coating: Higher coating oxidation temp & hardness dramatically improve wear resistance
- DIN Shanks (6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20mm): Larger shank provides more rigidity and minimizes the number of holders/collets needed to accommodate all sizes
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | HP243-1248 |
| Cutting Diameter Tolerance (Decimal Inch) | +0.0002 / +0.0006" |
| Cutting Diameter Tolerance (mm) | +0.004 / +0.016mm |
| Cutting Diameter Tolerance Specification | m7 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter (Inch) | 1/8" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.125" |
| Diameter (mm) | 3.18mm |
| Flute Length (mm) | 20.00mm |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | HP-3D |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 62.00mm |
| Point Angle (Degree) | 140 Degree |
| Shank Diameter (mm) | 6.00mm |
| Shank Tolerance | h6 |
| Material | Carbide |
| Coating | EgiAs |
| Series | HP243 |
| Product Type | Screw Machine Length Drill Bit |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Cutting Direction:
Right Hand
Flute Length (mm):
20.00mm
Overall Length (mm):
62.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
EgiAs
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order