The HY-PRO CARB carbide drill series is an ideal blend of performance and cost-efficiency. Strong radial rake combined with precision point geometry and EgiAs coating makes this drill extremely versatile in application. Be it solid or coolant-through, these drills yield incredible performance at depths from 3X to 8X Diameter.
Features & Benefits:
- Negative Radial Rake: Stronger cutting edge to resist chipping
- Refined honing on cutting edge: Provides more consistent performance from the first hole to the last hole
- EgiAs Coating: Higher coating oxidation temp & hardness dramatically improve wear resistance
- DIN Shanks (6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20mm): Larger shank provides more rigidity and minimizes the number of holders/collets needed to accommodate all sizes
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | HP253-1563 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.156" |
| Diameter (mm) | 3.97mm |
| Flute Length (mm) | 24.00mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 66.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 6.00mm |
| Coating | EgiAs |
| Material | Carbide |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Point Angle (Degree) | 140 Degree |
| Series | HP253 Series |
| Product Type | Coolant Drill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
66.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
EgiAs
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order