Features:
- Thick wall design enhances rigidity and holding power
- for high metal removal applications
- 4 angled ports direct coolant to the cutting path
- Made from H13 steel for superior rigidity and longevity
- Balanced to 20,000 rpm @ G2.5
Product Specifications
| Taper | HSK100A |
| Taper Diameter (mm) | 75.01mm |
| Body Diameter (mm | 32mm |
| Taper Length (mm) | 50mm |
| Style | 2 |
| Overall Diameter (mm) | 100mm |
| Bore Size (mm) | 10mm |
| Projection Length (mm) | 90mm |
| Nose Diameter (mm) | 24mm |
| Overall Length (mm) | 140mm |
| Stop Screw | BS-SFM081-16 |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Parlec
Style:
2
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order