POLINOX finishing drums are designed for work on large surfaces. Made of radially arranged non-woven abrasive flaps. Densely packed flaps make the finishing drums durable.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 47801097 |
| External Diameter (Inch) | 7" |
| Hole Diameter (Inch) | 7/8" |
| Maximum RPM | 8500 RPM |
| Optimum From RPM | 8500 RPM |
| Width (Inch) | 0.045" |
| Abrasive | Aluminum oxide A |
| Product Type | Non-Woven Finishing Drum |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Pferd
Disc Diameter (Inch):
4"
Disc Diameter (Decimal Inch):
4.0000"
Disc Diameter (mm):
101.60mm
Face Width (Inch):
4"
Face Width (Decimal Inch):
4.0000"
Face Width (mm):
101.60mm
Grit:
80
Maximum RPM:
4800 RPM
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order