Single-sided threading insert, triangular with an inscribed circle diameter of 9.525 mm, for right hand cutting of UN external threads with continious root radius with 28TPI, T8030 PVD coated fine grained WC-Co carbide within ISO-grade ranges P25-P40/M20-M35 and K20-K40 for machining of steel, stainless-steel and cast-iron.
Product Specifications
| EDP Number | 7800318 |
| Coating Property | 1 |
| Maximum Axial Groove Outside Diameter (mm) | |
| Profile Distance Ex (mm) | 0.8 mm |
| Profile Distance Ey (mm) | 0.8 mm |
| Cutting Edge Length (mm) | 16.5 mm |
| Cutting Edge Length (Inch) | 0.65" |
| Inscribed Circle Diameter (mm) | 9.525 mm |
| Inscribed Circle Diameter (Inch) | 0.375" |
| Insert Thickness (mm) | 3.47 mm |
| Insert Thickness (Inch) | 0.137" |
| Threads Per inch | 28" |
| Coating Process | PVD |
| Coating | T8030 |
| Surface Color | Gold |
| Profile Distance Ex (Inch) | 0.031" |
| Profile Distance Ey (Inch) | 0.031" |
| Chipbreaker Manufacturer's Designation | No chipbreaker |
| Country of origin | Czech Republic |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Ships:
From Partner Facility
Brand:
Pramet
Finish/Coating:
T8030
interval quantity:
5
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order