Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 9584650 |
| Cutting Diameter (Inch) | 1" |
| Shank Diameter (Inch) | 1" |
| Flute Length (Inch) | 3-1/4" |
| Overall Length (Inch) | 6" |
| Usable Length (Inch) | 3-1/4" |
| Number of Flutes | 5 |
| Coating | Vulcan |
| Material | Carbide |
| Shank Type | Cylinder |
| Series | 577 |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Precision Cutting Tools
Length of Cut (Inch):
3-1/4"
Overall Length (Inch):
6"
Finish/Coating:
Vulcan
Material:
Carbide
Cutting Direction:
Right Hand
Number of Flutes:
5
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order