Product Specifications
| # Manufacturer Number | NR-204-10-DLC |
| Cutting Diameter (Inch) | 0.3125" |
| Shank Diameter (Inch) | 0.3125" |
| Maximum Cutting Diameter (Inch) | 0.3135" |
| Flute Length (Inch) | 0.8125" |
| Overall Length (Inch) | 2.5000" |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Helix Direction (Hand) | Right Hand |
| Cutting Direction (Hand) | Right Hand |
| Coating | DLC Coated |
| Product Type | Square End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
RobbJack
Blade Thickness (Decimal Inch):
0.0200"
Blade Thickness (mm):
0.51mm
Arbor Hole Diameter (Inch):
1"
Arbor Hole Diameter (Decimal Inch):
1.0000"
Arbor Hole Diameter (mm):
25.40mm
Shank Diameter (Inch):
3"
Shank Diameter (Decimal Inch):
3.0000"
Shank Diameter (mm):
76.20mm
Finish/Coating:
Uncoated
Number of Teeth:
30
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order