Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 17000531 |
| Cutting Diameter (Decimal Inch) | 0.350" |
| Cutting Diameter (mm) | 8.89mm |
| Minimum Cutting Diameter (Decimal Inch) | 0.422" |
| Minimum Cutting Diameter (mm) | 10.72mm |
| Connection Diameter Machine Side (Decimal Inch) | 0.375" |
| Connection Diameter Machine Side (mm) | 9.53mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.375" |
| Shank Diameter (mm) | 9.53mm |
| Neck Diameter (Decimal Inch) | 0.227" |
| Neck Diameter (mm) | 5.77mm |
| Thread Diameter Size | 1/2 |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.006" |
| Corner Radius (mm) | 0.15mm |
| Protruding Length (Decimal Inch) | 1.563" |
| Protruding Length (mm) | 39.69mm |
| Shank Length (Decimal Inch) | 2.330" |
| Shank Length (mm) | 59.18mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.000" |
| Overall Length (mm) | 101.60mm |
| Maximum Depth of Cut (mm) | 5.84mm |
| Maximum Depth of Cut (Decimal Inch) | 0.230" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flute | 3 |
| Tooth Count | 3 |
| Profile Included Angle (Degree) | 60 Degree |
| Maximum Rotational Speed (rpm) | 10000 rpm |
| Product Type | Helical Flute Thread Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Seco Tools
Cutter Diameter (Decimal Inch):
0.3500"
Cutter Diameter (mm):
8.89mm
Shank Diameter (Inch):
3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Shank Diameter (mm):
9.53mm
Number of Flutes:
3
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order