Sumitomo 18HMALL | GCMN3002-GG-AC530U 0.1181" Cutting Width x 0.0079" Radius x 0.1496" Thickness Super ZX Coat Coated Carbide GND Grooving Insert
Brand:
Sumitomo
Material:
Carbide
Cutting Width (Inch):
1/8"
Cutting Width (Decimal Inch):
0.1181"
Cutting Width (mm):
3.00mm
Maximum Depth of Cut (Inch):
3/4"
Maximum Depth of Cut (Decimal Inch):
0.7500"
Maximum Depth of Cut (mm):
20.00mm
Manufacturer's Grade:
AC530U
Insert Hand:
N
Cutting Height (Inch):
5/32"
Cutting Height (Decimal Inch):
0.1496"
Cutting Height (mm):
3.80mm
interval quantity:
5
SKU:
UPC:
Weight:
0.12 LBS
Minimum Purchase:
5 units
Shipping:
Calculated at Checkout
Product Specifications
EDP Number 18HMALL
Product Code - ANSI GCMN3002-GG-AC530U
Manufacturer Grade Identification AC530U
Series GND
Maximum Depth of Cut (Decimal Inch) 0.7500"
Maximum Depth of Cut (mm) 20.00mm
Cutting Width (Decimal Inch) 0.1181"
Cutting Width (mm) 3.00mm
Height (Decimal Inch) 0.1496"
Nose Radius (Decimal Inch) 0.0079"
Nose Radius (mm) 0.20mm
Insert Thickness (Decimal Inch) 0.1496"
Insert Thickness (mm) 3.80mm
Relief Angle 7 Degree
Coating Super ZX Coat
Coating Process PVD
Standard Designation of the Grade, Main Application P, M, S
Primary Workpiece Material P, M, S
Secondary Workpiece Material P, M, S
Chip Breaker GG
Insert Hand N
Insert Material Carbide
Warning:
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Sumitomo
Material:
Carbide
Cutting Width (Inch):
1/8"
Cutting Width (Decimal Inch):
0.1181"
Cutting Width (mm):
3.00mm
Maximum Depth of Cut (Inch):
3/4"
0.7500"
Maximum Depth of Cut (mm):
20.00mm
Manufacturer's Grade:
AC530U
Insert Hand:
N
Cutting Height (Inch):
5/32"
Cutting Height (Decimal Inch):
0.1496"
Cutting Height (mm):
3.80mm