Brand:
YG1
Insert Style:
XRBA
Material:
Carbide
Finish/Coating:
H-Coating
Thickness (Inch):
0.2047"
Weight:
0.05 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Diameter (Decimal Inch)XRBA20005
Diameter (Decimal Inch)0.7874"
Diameter (Inch)37/47"
Diameter (mm)20.00mm
Thickness (Decimal Inch)0.2047"
Thickness (Inch)17/83"
Thickness (mm)5.20mm
Insert Height (Decimal Inch)1.0000"
Insert Height (Inch)1"
Insert Height (mm)25.40mm
Corner Radius (Decimal Inch)0.0197"
Corner Radius (Inch)1/51"
Corner Radius (mm)0.50mm
Outer Diameter Straight Length (Decimal Inch)0.1575"
Outer Diameter Straight Length (Inch)3/19"
Outer Diameter Straight Length (mm)4.00mm
Relief Angle4 Degree
CoatingH-Coating
MaterialCarbide
ApplicationP,K,N
TypeCorner Radius Milling Insert
Warning:
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Insert Style:
XRBA
Material:
Carbide
Finish/Coating:
H-Coating
Thickness (Inch):
0.2047"