YG1 DH451029F | 0.4531" Diameter x 0.4724" Shank x 4.0157" OAL 2 Flute TiAIN Coated Carbide Dream Drill Bit
Brand:
YG1
Flute Length (Inch):
2.6154"
Flute Length (Decimal Inch):
2-1/6"
Flute Length (mm):
55.00mm
Overall Length (Inch):
4.0157"
Overall Length (Decimal Inch):
Overall Length (mm):
102.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
TiAIN
Cutting Direction:
Right
Weight:
0.28 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Diameter (Decimal Inch)DH451029F
Diameter (Decimal Inch)0.4531"
Diameter (Inch)29/64"
Diameter (mm)11.51mm
Shank Diameter (Decimal Inch)0.4724"
Shank Diameter (Inch)1/56"
Shank Diameter (mm)12.00mm
Flute Length (Decimal Inch)2.6154"
Flute Length (Inch)2-1/6"
Flute Length (mm)55.00mm
Overall Length (Decimal Inch)4.0157"
Overall Length (Inch)4-1/64"
Overall Length (mm)102.00mm
Point Length (Decimal Inch)0.0825"
Point Length (mm)2.09mm
Point Angle140 Degree
Helix Angle30 Degree
Length/Diameter3 X D
Shank Toleranceh6
Coolant ThroughYes
Number of Flutes2
Coolant Pressure20 Bar
Blank StandardDIN 6537
CoatingTiAIN
MaterialCarbide
Hole Tolerancem7
ApplicationPM
Cutting DirectionRight
Product TypeDream Drill Bit
Warning:
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Flute Length (Inch):
2.6154"
Flute Length (Decimal Inch):
2-1/6"
Flute Length (mm):
55.00mm
Overall Length (Inch):
4.0157"
Overall Length (Decimal Inch):
Overall Length (mm):
102.00mm