Product Specifications
| Manufacturer Part Number | EMD59028 |
| Diameter (Inch) | 7/16" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.4375" |
| Diameter (mm) | 11.11mm |
| Shank Diameter (Inch) | 7/16" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.4375" |
| Shank Diameter (mm) | 11.11mm |
| Length of Cut (Inch) | 7/16" |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 0.4375" |
| Length of Cut (mm) | 11.11mm |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.5000" |
| Overall Length (mm) | 63.50mm |
| Corner Radius (Inch) | 1/67" |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.0150" |
| Corner Radius (mm) | 0.38mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | EMD59 |
| Shank Style | Flat |
| Coating | AlTiN |
| Application | P,M,K |
| Cutting Direction | Right |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.4375"
Mill Diameter (mm):
11.11mm
Number of Flutes:
4
Length of Cut (Decimal Inch):
0.4375"
Length of Cut (mm):
11.11mm
Shank Type:
Flat
Material:
Carbide
Finish/Coating:
AlTiN
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.4375"
Shank Diameter (mm):
11.11mm
Application:
P,M,K
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"
Overall Length (mm):
63.50mm
Cutting Direction:
Right Hand
Corner Radius (Decimal Inch):
0.0150"
Corner Radius (mm):
0.38mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order