Product Specifications
| Manufacturer Part Number | G9D75060 |
| Mill Diameter (Inch) | 13/55" |
| Mill Diameter (Decimal Inch) | 0.236" |
| Mill Diameter (mm) | 6.00mm |
| Shank Diameter (Inch) | 13/55" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.236" |
| Shank Diameter (mm) | 6.00mm |
| Length of Cut (Inch) | 28/79" |
| Length of Cut (mm) | 0.354" |
| Product Type | 9.00mm |
| Overall Length (Inch) | 2-21/86" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.241" |
| Overall Length (mm) | 57.00mm |
| Corner Radius (Inch) | 1/51" |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.019" |
| Corner Radius (mm) | 0.50mm |
| Shank Style | Plain |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Carbide |
| Coating | Y-Coating |
| Product Type | Roughing End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.2362"
Mill Diameter (mm):
6.00mm
Number of Flutes:
4
Corner Radius (mm):
0.50mm
Length of Cut (Decimal Inch):
0.3543"
Length of Cut (mm):
9.00mm
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.2362"
Shank Diameter (mm):
6.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
Y
Overall Length (Decimal Inch):
2.2441"
Overall Length (mm):
57.00mm
Center Cutting:
Yes
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order