Product Specifications
| Manufacturer Part Number | GM153028 |
| Mill Diameter (Inch) | 7/16" |
| Mill Diameter (Decimal Inch) | 0.438" |
| Mill Diameter (mm) | 11.11mm |
| Shank Diameter (Inch) | 7/16" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.438" |
| Shank Diameter (mm) | 11.11mm |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 1.000" |
| Length of Cut (mm) | 25.40mm |
| Overall Length (Inch) | 2-3/4" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.750" |
| Overall Length (mm) | 69.85mm |
| Shank Type | PLAIN |
| Material | Carbide |
| Coating | Y-Coating |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | GM153 |
| Application | P |
| Product Type | Square End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Inch):
7/16"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.4375"
Mill Diameter (mm):
11.11mm
Number of Flutes:
Carbide
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0000"
Length of Cut (mm):
25.40mm
Shank Type:
PLAIN
Material:
Carbide
Finish/Coating:
Y
Shank Diameter (Inch):
7/16"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.4375"
Shank Diameter (mm):
11.11mm
Application:
P
Overall Length (Inch):
2-3/4"
Overall Length (Decimal Inch):
2.7500"
Overall Length (mm):
69.85mm
Helix Angle:
30 Degree
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order