Product Specifications
| Manufacturer Part Number | GM212032 |
| Mill Diameter (Inch) | 1/2" |
| Mill Diameter (Decimal Inch) | 0.500" |
| Mill Diameter (mm) | 12.70mm |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.020" |
| Corner Radius (mm) | 0.51mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1/2" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.500" |
| Shank Diameter (mm) | 12.70mm |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 2.000" |
| Length of Cut (mm) | 50.80mm |
| Overall Length (Inch) | 4" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.000" |
| Overall Length (mm) | 101.60mm |
| Shank Type | PLAIN |
| Material | Carbide |
| Coating | Y-Coating |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | GM212 |
| Application | P |
| Product Type | Corner Radius End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Inch):
1/2"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Mill Diameter (mm):
12.70mm
Number of Flutes:
4
Corner Radius (Decimal Inch):
0.0200"
Corner Radius (mm):
0.51mm
Length of Cut (Decimal Inch):
2.0000"
Length of Cut (mm):
50.80mm
Shank Type:
PLAIN
Material:
Carbide
Finish/Coating:
Y
Shank Diameter (Inch):
1/2"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Shank Diameter (mm):
12.70mm
Application:
P
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"
Overall Length (mm):
101.60mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order