Product Specifications
| Manufacturer Part Number | GM668904 |
| Mill Diameter (Inch) | 3/4" |
| Mill Diameter (Decimal Inch) | 0.750" |
| Mill Diameter (mm) | 19.05mm |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.060" |
| Corner Radius (mm) | 1.52mm |
| Shank Diameter (Inch) | 3/4" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.750" |
| Shank Diameter (mm) | 19.05mm |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 1.500" |
| Length of Cut (mm) | 38.10mm |
| LBS (Inch) | 4-1/8" |
| LBS (Decimal Inch) | 4.125" |
| LBS (mm) | 104.78mm |
| Overall Length (Inch) | 8" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 8.000" |
| Overall Length (mm) | 203.20mm |
| Shank Type | PLAIN |
| Material | Carbide |
| Coating | Y-Coating |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Number of Flutes | 8 |
| Series | GM668 |
| Application | P |
| Product Type | Corner Radius End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Inch):
3/4"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Mill Diameter (mm):
19.05mm
Number of Flutes:
8
Corner Radius (Decimal Inch):
0.0600"
Corner Radius (mm):
1.52mm
Length of Cut (Decimal Inch):
1.5000"
Length of Cut (mm):
38.10mm
Shank Type:
PLAIN
Material:
Carbide
Finish/Coating:
Y
Shank Diameter (Inch):
3/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Shank Diameter (mm):
19.05mm
Application:
P
Overall Length (Inch):
8"
Overall Length (Decimal Inch):
8.0000"
Overall Length (mm):
203.20mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order