Product Specifications
| Manufacturer Part Number | GM814120 |
| Mill Diameter (Decimal Inch) | 0.472" |
| Mill Diameter (mm) | 12.00mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.472" |
| Shank Diameter (mm) | 12.00mm |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 1.024" |
| Length of Cut (mm) | 26.00mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.268" |
| Overall Length (mm) | 83.00mm |
| Corner Chamfer (Decimal Inch) | 0.0236" |
| Corner Chamfer (mm) | 0.60mm |
| Shank Type | PLAIN |
| Material | Carbide |
| Coating | Y-Coating |
| Helix Angle (Degree) | 20 Degree |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | GM814 |
| Application | P |
| Product Type | Roughing End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.4724"
Mill Diameter (mm):
12.00mm
Number of Flutes:
4
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0236"
Length of Cut (mm):
26.00mm
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.4724"
Shank Diameter (mm):
12.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
Y
Overall Length (Decimal Inch):
3.2677"
Overall Length (mm):
83.00mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order