Product Specifications
| Manufacturer Part Number | GYG66064 |
| Mill Diameter (Decimal Inch) | 1.0000" |
| Mill Diameter (Inch) | 1" |
| Mill Diameter (mm) | 25.40mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 1.0000" |
| Shank Diameter (Inch) | 1" |
| Shank Diameter (mm) | 25.40mm |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 2.0000" |
| Length of Cut (Inch) | 2" |
| Length of Cut (mm) | 50.80mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.5000" |
| Overall Length (Inch) | 4-1/2" |
| Overall Length (mm) | 114.30mm |
| Series | GYG66 |
| Number of Flutes | 4 |
| Helix Angle | Variable |
| Coating | ALCrN |
| Material | PM60 |
| Shank Style | Flat |
| Cut Type | Center Cut |
| Corner Type | Square End |
| Application | P, M, K |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Product Type | Square End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Inch):
1"
Mill Diameter (Decimal Inch):
1.0000"
Mill Diameter (mm):
25.40mm
Number of Flutes:
4
Length of Cut (Inch):
2"
Length of Cut (Decimal Inch):
2.0000"
Length of Cut (mm):
50.80mm
Material:
PM60
Overall Length (Inch):
4-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
4.5000"
Overall Length (mm):
114.30mm
Finish/Coating:
ALCrN
Shank Diameter (Inch):
1"
Shank Diameter (Decimal Inch):
1.0000"
Shank Diameter (mm):
25.40mm
Shank Type:
Flat
Application:
P, M, K
Center Cutting:
Yes
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order