Product Specifications
| Manufacturer Part Number | HPK18160 |
| Diameter (Inch) | 17/27" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.630" |
| Diameter (mm) | 16.00mm |
| Shank Diameter (Inch) | 17/27" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.630" |
| Shank Diameter (mm) | 16.00mm |
| Length of Cut (Inch) | 1-23/40" |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 1.575" |
| Length of Cut (mm) | 40.00mm |
| Overall Length (Inch) | 4-1/3" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.331" |
| Overall Length (mm) | 110.00mm |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.039" |
| Number of Flutes | 6 |
| Series | HPK18 |
| Shank Type | Plain |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Coating | C |
| Material | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cut Type | Center |
| Product Type | Corner Radius End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.6299"
Mill Diameter (mm):
16.00mm
Number of Flutes:
6
Length of Cut (Decimal Inch):
1.5748"
Length of Cut (mm):
40.00mm
Material:
Carbide
Overall Length (Decimal Inch):
4.3307"
Overall Length (mm):
110.00mm
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.6299"
Shank Diameter (mm):
16.00mm
Finish/Coating:
C
Corner Radius (Decimal Inch):
0.0394"
Corner Radius (mm):
1.00mm
Application:
H
Cutting Direction:
Right Hand
Shank Type:
Plain
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order