Product Specifications
| Manufacturer Part Number | N7547 |
| Thread Size | M14 |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.551" |
| Thread Size (mm) | 14.00mm |
| Pitch (mm) | 2.00mm |
| Thread Series | M |
| Pitch Limit | D7 |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.594" |
| Overall Length (mm) | 91.29mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.984" |
| Thread Length (mm) | 24.99mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.500" |
| Square Length (mm) | 12.70mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.429" |
| Shank Diameter (mm) | 10.90mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.322" |
| Square Size (mm) | 8.18mm |
| Neck Diameter (Decimal Inch) | 0.417" |
| Neck Diameter (mm) | 10.59mm |
| Neck Length (Decimal Inch) | 1.657" |
| Neck Length (mm) | 42.09mm |
| Shank Type | Square |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.480" |
| Drill Size (mm) | 12.18mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 0.429" x 0.322" |
| Connection Size (mm) | 10.90 x 8.18mm |
| Length / Diameter | 3.0 X D |
| Usable Length (Decimal Inch) | 1.657" |
| Usable Length (mm) | 42.09mm |
| Ring Color | Blue Ring |
| Number of Flutes | 3 |
| Coating | Steam Oxide |
| Material | HSS-PM |
| Blank Standard | 302A |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Decimal Inch):
0.5512"
Thread Size (mm):
14.00mm
Thread Limit:
D7
Number of Flutes:
3
Chamfer:
Plug
Material:
HSS-PM
Finish/Coating:
Steam Oxide
Overall Length (Decimal Inch):
3.5940"
Overall Length (mm):
91.29mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order