Product Specifications
| Manufacturer Part Number | SI722 |
| Thread Size (Inch) | 3/4" |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.750" |
| Thread Size (mm) | 19.05mm |
| Threads per Inch (TPI) | 16 |
| Thread Series | UNF |
| Pitch Limit | 2B |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.470" |
| Overall Length (mm) | 113.54mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.813" |
| Thread Length (mm) | 20.65mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.690" |
| Square Length (mm) | 17.53mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.652" |
| Shank Diameter (mm) | 16.56mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.489" |
| Square Size (mm) | 12.42mm |
| Neck Diameter (Decimal Inch) | 0.640" |
| Neck Diameter (mm) | 16.26mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.768" |
| Drill Size (mm) | 19.50mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 0.652" x 0.489" |
| Connection Size (mm) | 16.56 x 12.42mm |
| Usable Length (Decimal Inch) | 2.000" |
| Usable Length (mm) | 50.80mm |
| Length / Diameter | 2.5 x D |
| Number of Flutes | 4 |
| Coating | Hardslick |
| Material | HSS-E |
| Blank Standard | 322 |
| Series | SI |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Inch):
3/4"
Thread Size (Decimal Inch):
0.7500"
Thread Size (mm):
19.05mm
Thread Limit:
2B
Number of Flutes:
4
Chamfer:
Plug
Finish/Coating:
Hardslick
Material:
HSS-E
Thread Standard:
322
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order