Product Specifications
| Manufacturer Part Number | T6315786 |
| Thread Size | M24 |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.945" |
| Thread Size (mm) | 24.00mm |
| Pitch | 3.00 |
| Thread Series | M |
| Pitch Limit | D8 |
| Chamfer Type | Taper |
| Chamfer Length | 7P-9P |
| Blank Standard | 302 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.910" |
| Overall Length (mm) | 124.71mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 2.220" |
| Thread Length (mm) | 56.39mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.750" |
| Square Length (mm) | 19.05mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.760" |
| Shank Diameter (mm) | 19.30mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.570" |
| Square Size (mm) | 14.48mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.837" |
| Drill Size (mm) | 21.27mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 0.760" - 0.570" |
| Connection Size (mm) | 19.30 - 14.48mm |
| Length / Diameter | 2xD |
| Usable Length (Decimal Inch) | 2.220" |
| Usable Length (mm) | 56.39mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Coating | Oxide |
| Material | HSS |
| Shank Type | Square |
| Application | P,M,K,N |
| Series | T6315 |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Decimal Inch):
0.9449"
Thread Size (mm):
24.00mm
Thread Limit:
D8
Overall Length (Decimal Inch):
4.9100"
Overall Length (mm):
124.71mm
Number of Flutes:
4
Chamfer:
Taper
Material:
HSS
Finish/Coating:
Oxide
Thread Standard:
302
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order