Product Specifications
| Manufacturer Part Number | T6315947 |
| Thread Size | M30 |
| Thread Size (Decimal Inch) | 1.181" |
| Thread Size (mm) | 30.00mm |
| Pitch | 3.50 |
| Thread Series | M |
| Pitch Limit | D9 |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Blank Standard | 302 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 5.440" |
| Overall Length (mm) | 138.18mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 2.560" |
| Thread Length (mm) | 65.02mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 1.000" |
| Square Length (mm) | 25.40mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 1.021" |
| Shank Diameter (mm) | 25.93mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.766" |
| Square Size (mm) | 19.46mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 1.056" |
| Drill Size (mm) | 26.82mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 1.021" - 0.766" |
| Connection Size (mm) | 25.93 - 19.46mm |
| Length / Diameter | 2xD |
| Usable Length (Decimal Inch) | 2.560" |
| Usable Length (mm) | 65.02mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Coating | Oxide |
| Material | HSS |
| Shank Type | Square |
| Application | P,M,K,N |
| Series | T6315 |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Decimal Inch):
1.1811"
Thread Size (mm):
30.00mm
Thread Limit:
D9
Overall Length (Decimal Inch):
5.4400"
Overall Length (mm):
138.18mm
Number of Flutes:
4
Chamfer:
Plug
Material:
HSS
Finish/Coating:
Oxide
Thread Standard:
302
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order