Product Specifications
| Manufacturer Part Number | T7405368 |
| Thread Size | M8 |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.315" |
| Thread Size (mm) | 8.00mm |
| Pitch (mm) | 1.25mm |
| Thread Series | M |
| Pitch Limit | D3 |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.940" |
| Overall Length (mm) | 74.68mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.512" |
| Thread Length (mm) | 13.00mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.440" |
| Square Length (mm) | 11.18mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.381" |
| Shank Diameter (mm) | 9.68mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.286" |
| Square Size (mm) | 7.26mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.331" |
| Drill Size (mm) | 8.40mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 0.381" x 0.286" |
| Connection Size (mm) | 9.68 x 7.26mm |
| Usable Length (Decimal Inch) | 1.250" |
| Usable Length (mm) | 31.75mm |
| Length / Diameter | 2.0 xD |
| Number of Flutes | 3 |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Blank Standard | 322A |
| Series | T7405 |
| Product Type | Hand STI Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Decimal Inch):
0.3150"
Thread Size (mm):
8.00mm
Thread Limit:
D3
Number of Flutes:
3
Chamfer:
Bottoming
Finish/Coating:
Bright
Material:
HSS
Overall Length (Decimal Inch):
2.9400"
Overall Length (mm):
74.68mm
Thread Length (Decimal inch):
0.5120"
Thread Length (mm):
13.00mm
Shank Diameter (Decimal inch):
0.3810"
Shank Diameter (mm):
9.68mm
Thread Standard:
322A
Square Length (Decimal Inch):
0.2860"
Square Length (mm):
7.26mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order