Product Specifications
| Manufacturer Part Number | T7406544 |
| Thread Size (Inch) | 7/16" |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.438" |
| Thread Size (mm) | 11.11mm |
| Threads per Inch (TPI) | 20 |
| Thread Series | UNF |
| Pitch Limit | H4 |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.380" |
| Overall Length (mm) | 85.85mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.984" |
| Thread Length (mm) | 24.99mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.440" |
| Square Length (mm) | 11.18mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.367" |
| Shank Diameter (mm) | 9.32mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.275" |
| Square Size (mm) | 6.99mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.454" |
| Drill Size (mm) | 11.52mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 0.367" x 0.275" |
| Connection Size (mm) | 9.32 x 6.99mm |
| Usable Length (Decimal Inch) | 1.660" |
| Usable Length (mm) | 42.16mm |
| Length / Diameter | 3.0 x D |
| Number of Flutes | 3 |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Blank Standard | 322 |
| Series | T7406 |
| Product Type | Screw Thread Insert |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Inch):
7/16"
Thread Size (Decimal Inch):
0.4375"
Thread Size (mm):
11.11mm
Thread Limit:
H4
Number of Flutes:
3
Chamfer:
Plug
Finish/Coating:
Bright
Material:
HSS
Overall Length (Decimal Inch):
3.3800"
Overall Length (mm):
85.85mm
Thread Length (Decimal inch):
0.9840"
Thread Length (mm):
24.99mm
Shank Diameter (Decimal inch):
0.3670"
Shank Diameter (mm):
9.32mm
Thread Standard:
322
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order