Product Specifications
| Manufacturer Part Number | TD380 |
| Thread Size | M8 |
| Pitch (mm) | 0.75mm |
| Thread Series | M |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.235" |
| Thread Size (mm) | 5.97mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.250" |
| Shank Diameter (mm) | 6.35mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.625" |
| Thread Length (mm) | 15.88mm |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.500" |
| Overall Length (mm) | 63.50mm |
| Shank Type | Plain |
| Helix Angle (Degree) | 15 Degree |
| Number of Flutes | 3 |
| Coating | TiAN |
| Material | Carbide |
| Application | P, K, N |
| Series | TD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Product Type | Helical Flute Thread Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Decimal Inch):
0.2350"
Thread Size (mm):
5.97mm
Pitch (mm):
0.75mm
Shank Diameter (Inch):
1/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.2500"
Shank Diameter (mm):
6.35mm
Number of Flutes:
3
Finish/Coating:
TiAN
Material:
Carbide
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order