Product Specifications
| EDP Number | TR705R |
| Size | 3/4" |
| Pitch | 10 TPI |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.7500" |
| Diameter (mm) | 19.05mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.2500" |
| Overall Length (mm) | 107.95mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.2010" |
| Thread Length (mm) | 30.51mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.6900" |
| Square Length (mm) | 17.53mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.5900" |
| Shank Diameter (mm) | 14.99mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.4420" |
| Square Size (mm) | 11.23mm |
| Neck Diameter (Decimal Inch) | 0.5770" |
| Neck Diameter (mm) | 14.66mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.6591" |
| Drill Size (mm) | 16.74mm |
| Useable Length (Decimal Inch) | 2.0000" |
| Useable Length (mm) | 50.80mm |
| Length/Diameter | 2.0xD |
| Number of Flutes | 4 |
| Pitch Limit | H5 |
| Chamfer Length | 2P-3P |
| Blank Standard | 302A |
| Series | TR-R |
| Thread Series | UNC |
| Coating | TiALN |
| Material | HSS-PM |
| Coolant Through | Yes |
| Trade Name | YG Tap Cast |
| Shank Type | Square |
| Tap Type | Straight Flute |
| Chamfer Type | Modified Bottoming |
| Product Type | Straight Flute Modified Bottoming Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Tap Type:
Straight Flute
Thread Limit:
H5
Number of Flutes:
4
Chamfer:
2P-3P
Material:
HSS-PM
Finish/Coating:
TiALN
Through Coolant:
Yes
Thread Standard:
UNC
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order