Product Specifications
| Manufacturer Part Number | TRF24284GS |
| Diameter (Inch) | 12/61" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.1969" |
| Diameter (mm) | 5.00mm |
| Shank Diameter (Inch) | 13/67" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1940" |
| Shank Diameter (mm) | 4.93mm |
| Square Length (Inch) | 1/4" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.2500" |
| Square Length (mm) | 6.35mm |
| Thread Length (Inch) | 1/4" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.2520" |
| Thread Length (mm) | 6.40mm |
| Square Size (Inch) | 12/79" |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.1520" |
| Square mm (Inch) | 3.86mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.1693" |
| Drill Size (mm) | 4.30mm |
| Connection (Inch) | 0.194" x 0.152" |
| Connection (mm) | 4.93mm x 3.86mm |
| Overall Length (Inch) | 3-3/4" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.7500" |
| Overall Length (mm) | 69.85mm |
| Useable Length (Decimal Inch) | 0.9880" |
| Useable Length (mm) | 25.10mm |
| Size & Pitch | M5x0.8 |
| Size | M5 |
| Pitch Limt | D4 |
| Pitch (TPI) | 0.8 TPI |
| Number of Flute | 3 |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Chamfer Length | 1P-2P |
| Shank Type | Square |
| Blank Standard | DIN/ANSI |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Material | HSS-PM |
| Coating | X-Coated |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Material:
HSS-PM
Finish/Coating:
X-Coated
Overall Length (Inch):
3-3/4"
Overall Length (Decimal Inch):
2.7500"
Overall Length (mm):
69.85mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order