Product Specifications
| Manufacturer Part Number | TRK14363GS |
| Diameter (Inch) | 19/88" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.2160" |
| Diameter (mm) | 5.49mm |
| Shank Diameter (Inch) | 11/50" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2200" |
| Shank Diameter (mm) | 5.59mm |
| Square Length (Inch) | 7/25" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.2800" |
| Square Length (mm) | 7.11mm |
| Thread Length (Inch) | 4/7" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.5710" |
| Thread Length (mm) | 14.50mm |
| Square Size (Inch) | 16/97" |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.1650" |
| Square mm (Inch) | 4.19mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.1772" |
| Drill Size (mm) | 4.50mm |
| Connection (Inch) | 0.22" x 0.165" |
| Connection (mm) | 5.59mm x 4.19mm |
| Overall Length (Inch) | 3-3/20" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.1500" |
| Overall Length (mm) | 80.01mm |
| Useable Length (Decimal Inch) | 1.1810" |
| Useable Length (mm) | 30.00mm |
| Size & Pitch | #12-24 |
| Size | #12 |
| Pitch Limt | H3 |
| Pitch (TPI) | 24 TPI |
| Number of Flute | 3 |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Shank Type | Square |
| Blank Standard | DIN/ANSI |
| Helix Angle (Degree) | 0 |
| Material | HSS-PM |
| Coating | X-Coated |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Material:
HSS-PM
Finish/Coating:
X-Coated
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order