Product Specifications
| # Manufacturer Number | YI3J08 |
| Diameter (Decimal Inch) | 1.2500" |
| Diameter (mm) | 31.75mm |
| Thickness (Decimal Inch) | 0.3150" |
| Thickness (mm) | 8.00mm |
| Insert Height (Decimal Inch) | 0.9020" |
| Insert Height (mm) | 0.90mm |
| Point Length (Decimal Inch) | 0.2275" |
| Point Length (mm) | 5.80mm |
| Point Angle (Degree) | 140 Degree |
| Holder Type | J |
| Coating | TiCN |
| Material | Carbide |
| Application | M |
| Product Type | Dream Drill Insert |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Material:
Carbide
Length (Decimal Inch):
0.2275"
Length (mm):
5.80mm
Inscribed Circle (Inch):
1-1/4"
Inscribed Circle (Decimal Inch):
1.2500"
Inscribed Circle (mm):
31.75mm
Thickness (Decimal Inch):
0.3150"
Thickness (mm):
8.00mm
Insert Height (Decimal Inch):
0.9020"
Insert Height (mm):
0.90mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order