Product Specifications
| # Manufacturer Number | ZA0304 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.5118" |
| Diameter (Inch) | 22/43" |
| Diameter (mm) | 13.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 19.05mm |
| Shank Diameter (Inch) | 3/4" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.7500" |
| Minimum Insert Diameter (Decimal Inch) | 0.5315" |
| Minimum Insert Diameter (Inch) | 17/32" |
| Minimum Insert Diameter (mm) | 13.50mm |
| Maximum Insert Diameter (Decimal Inch) | 0.5469" |
| Maximum Insert Diameter (Inch) | 35/64" |
| Maximum Insert Diameter (mm) | 13.89mm |
| Shank Length (Decimal Inch) | 2.0000" |
| Shank Length (Inch) | 2" |
| Shank Length (mm) | 50.80mm |
| Flange Diameter (Decimal Inch) | 1.0000" |
| Flange Diameter (Inch) | 1" |
| Flange Diameter (mm) | 25.40mm |
| Maximum Drill Depth (Decimal Inch) | 1.5938" |
| Maximum Drill Depth (Inch) | 1-19/32" |
| Maximum Drill Depth (mm) | 40.48mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.6094" |
| Overall Length (Inch) | 4-39/64" |
| Overall Length (mm) | 117.08mm |
| Length Diameter | 3xD |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | ZA |
| Coolant Through | Yes |
| Coating | Nickel-Based |
| Material | Alloy Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Product Type | Dream Drill Holder |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Series:
ZA
Maximum Drill Depth (Inch):
1-19/32"
Maximum Drill Depth (Decimal Inch):
1.5938"
Maximum Drill Depth (mm):
40.48mm
Through Coolant:
Yes
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order