Product Specifications
| # Manufacturer Number | ZD0303 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.7283" |
| Diameter (Inch) | 67/92" |
| Diameter (mm) | 18.50mm |
| Shank Diameter (mm) | 25.40mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 1.0000" |
| Minimum Insert Diameter (Decimal Inch) | 0.7480" |
| Minimum Insert Diameter (Inch) | 3/4" |
| Minimum Insert Diameter (mm) | 19.00mm |
| Maximum Insert Diameter (Decimal Inch) | 0.7656" |
| Maximum Insert Diameter (Inch) | 49/64" |
| Maximum Insert Diameter (mm) | 19.45mm |
| Shank Length (Decimal Inch) | 2.1875" |
| Shank Length (Inch) | 2-3/16" |
| Shank Length (mm) | 55.56mm |
| Flange Diameter (Decimal Inch) | 1.2500" |
| Flange Diameter (Inch) | 1-1/4" |
| Flange Diameter (mm) | 31.75mm |
| Maximum Drill Depth (Decimal Inch) | 2.2500" |
| Maximum Drill Depth (Inch) | 2-1/4" |
| Maximum Drill Depth (mm) | 57.15mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 5.6719" |
| Overall Length (Inch) | 5-43/64" |
| Overall Length (mm) | 144.07mm |
| Length Diameter | 3xD |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | ZD |
| Coolant Through | Yes |
| Coating | Nickel-Based |
| Material | Alloy Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Product Type | Dream Drill Holder |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Series:
ZD
Maximum Drill Depth (Inch):
2-1/4"
Maximum Drill Depth (Decimal Inch):
2.2500"
Maximum Drill Depth (mm):
57.15mm
Through Coolant:
Yes
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order