Product Specifications
| # Manufacturer Number | ZG0501 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.9213" |
| Diameter (Inch) | 82/89" |
| Diameter (mm) | 23.40mm |
| Shank Diameter (mm) | 31.75mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1-1/4" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 1.2500" |
| Minimum Insert Diameter (Decimal Inch) | 0.9449" |
| Minimum Insert Diameter (Inch) | 17/18" |
| Minimum Insert Diameter (mm) | 24.00mm |
| Maximum Insert Diameter (Decimal Inch) | 0.9531" |
| Maximum Insert Diameter (Inch) | 61/64" |
| Maximum Insert Diameter (mm) | 24.21mm |
| Shank Length (Decimal Inch) | 2.3750" |
| Shank Length (Inch) | 2-3/8" |
| Shank Length (mm) | 60.33mm |
| Flange Diameter (Decimal Inch) | 1.4688" |
| Flange Diameter (Inch) | 1-15.32 |
| Flange Diameter (mm) | 37.31mm |
| Maximum Drill Depth (Decimal Inch) | 4.7188" |
| Maximum Drill Depth (Inch) | 4-23/32" |
| Maximum Drill Depth (mm) | 119.86mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 8.3906" |
| Overall Length (Inch) | 8-25/64" |
| Overall Length (mm) | 213.12mm |
| Length Diameter | 5xD |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | ZG |
| Coolant Through | Yes |
| Coating | Nickel-Based |
| Material | Alloy Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Product Type | Dream Drill Holder |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Series:
ZG
Maximum Drill Depth (Inch):
4-23/32"
Maximum Drill Depth (Decimal Inch):
4.7188"
Maximum Drill Depth (mm):
119.86mm
Through Coolant:
Yes
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order